Krokus Wellness

Studio Masażu
i Treningu Funkcjonalnego

Krokus Wellness

Studio Masażu
i Treningu Funkcjonalnego

Jak dobrać długość kijów do Nordic Walking?

jak wybrać długość kijów do Nordic Walking?

Jak dobrać długość kijów do Nordic Walking?

 

1. Najprostszym sposobem jest dopasowanie na podstawie kąta zgięcia ręki w stawie łokciowym. Trzymając kij za rękojeść ustaw go przed sobą, łokieć zgięty do 90 stopni trzymaj przy sobie. Kije tej długości będą dobre dla osób zaawansowanych, do marszu sportowego, na zawody. Jeśli jesteś osobą początkującą, maszerujesz rekreacyjnie, towarzysko, w ramach rehabilitacji, stawiasz drobne kroki – zwiększ kąt w łokciu do 100 stopni i wybierz krótsze kije. Kije nieregulowane występują w długościach co 5 cm. Przykładowo, ja mam kąt bliski 90 stopni w łokciu z kijami o długości 115 cm, ale maszeruję rekreacyjnie, więc używam kijów o długości 110 cm.

2. Mierzymy krok. Im szybciej maszerujemy i im dłuższy krok stawiamy, tym dłuższe powinny być kije. Jest taka zasada, że kije powinny być tak długie jak nasz krok.

3. Według przelicznika. Mnożąc swój wzrost w cm przez przelicznik 0,68. Np. mój wzrost 166 cm x 0,68 = 113 cm długości kijków i zaokrąglam w dół do 110 cm, ponieważ wolę krótsze kije. Na zawody wybrałabym 115 cm.

Najważniejsza zasada -> nie sugeruj się tym, co mówią inni, tylko dobierz kije odpowiednie dla siebie, biorąc pod uwagę:
– własne tempo marszu i kondycję;
– własne proporcje ciała, które też mają znaczenie;
– własne możliwości jeśli chodzi o zdrowie (np. mając zwyrodnienia kręgosłupa i nawracające bóle odcinka lędźwiowego nie zaleca się stawiania zbyt długich kroków, ponieważ prowadzą one do pogłębienia naturalnej lordozy lędźwiowej podczas marszu, co z kolei może prowokować dolegliwości bólowe).