Krokus Wellness

Studio Masażu
i Treningu Funkcjonalnego

Krokus Wellness

Studio Masażu
i Treningu Funkcjonalnego

Przepona i oddech torem przeponowym.

oddech

medytacja

PRZEPONA jest przede wszystkim mięśniem oddechowym ale również posturalnym. Badania wykazują, że jej skurcz, poprzez zwiększenie ciśnienia w jamie brzusznej, przyczynia się do stabilizacji tułowia. Ruch przepony może wpływać na ruch serca i reguluje jego parametry czynnościowe.
Oddech przeponowy:
  • wycisza układ nerwowy,
  • odżywia krążki międzykręgowe odcinka lędźwiowego kręgosłupa (przepona wprawia je w ruch, „masuje” je, odżywia i nawilża dzięki temu, że dochodzi do zmiany ciśnienia śródbrzusznego),
  • wspomaga pracę narządów wewnętrznych (ruch przepony „masuje” je, wprawia w ruch),
  • pomaga w transporcie substancji odżywczych, przepompowuje płyny, jest pompą limfatyczną (poprzez pracę podnoszenia i obniżania się, zagarnia płyny spod przepony i odprowadza do głównych węzłów chłonnych).
Przepona bierze udział również w takich czynnościach jak np. przełykanie, wymiotowanie, udział w barierze refluksu żołądkowo-przełykowego. W 2019 r. natomiast, dr n. med. Janusz Kocjan, pierwszy raz opisał wpływ przepony na równowagę ciała.

oddech

ODDECH
Wyróżniamy kilka sposobów oddychania: torem brzusznym, piersiowym lub przeponowym.
Nie ma złego oddechu. Każdy oddech daje nam życie jednak najbardziej efektywnym jest oddech przeponowy.
Kiedy oddychamy torem piersiowym, czyli bardziej pracuje górna część klatki piersiowej to sprzyja to gromadzeniu się napięć w górnych partiach ciała. Oddychanie torem brzusznym powoduje z kolei tylko uwypuklenie brzucha do przodu i zmniejsza zdolność przepony do poprawnego skurczu.
Zaburzenia oddychania są częstym powodem sztywności oraz bólu pleców i szyi.
Sprawdź jakim torem oddychasz:
1. połóż się na plecach z nogami ugiętymi w kolanach lub usiądź w wygodnej pozycji;
2. ułóż jedną dłoń na brzuchu a drugą na klatce piersiowej w okolicy mostka;
3. weź kilka głębokich wdechów i zwróć uwagę, która ręka unosi się bardziej.
Podczas oddechu torem przeponowym powinny obie dłonie unosić się mniej więcej równo. Czyli pracuje dolna część klatki piersiowej (dolne żebra) oraz górna część brzucha.
Jeśli czujesz inaczej:
4. ułóż dłonie obejmująco na dolnych żebrach;
5. weź głęboki wdech kierując oddech w dłonie, wyobraź sobie, że napełniasz się jak balon/beczka, kieruj powietrze jednocześnie w przód do brzucha, na boki do żeber i w tył do kręgosłupa;
6. podczas wydechu, zamykają się żebra, dłonie schodzą do siebie, talia robi się jak klepsydra.
Oddech przeponowy jest oddechem trójwymiarowym.
Do czynników, które będą nam zaburzać ten oddech, zaliczamy między innymi stres, lęk, ból, siedzenie, palenie papierosów.