Krokus Wellness

Studio Masażu
i Treningu Funkcjonalnego

Krokus Wellness

Studio Masażu
i Treningu Funkcjonalnego

Nordic Walking a bóle kręgosłupa.

Nordic Walking a bóle kręgosłupa

Nordic Walking a bóle kręgosłupa.

Marsz Nordic Walking jest znakomitą formą aktywności ruchowej mającej zastosowanie zarówno w rekreacji jak i rehabilitacji. Jest polecany w takich przypadkach, jak:

  • zwyrodnienia kręgosłupa i innych stawów,
  • choroba degeneracyjna krążka międzykręgowego,
  • skoliozy,
  • osteoporoza.

Nordic Walking to naturalna forma ruchu, zapewniająca harmonijną i wszechstronną pracę całego ciała. Poprawia ogólną wydolność organizmu, zwiększa siłę, wytrzymałość, równowagę i koordynację ruchów.

Czy uprawiać Nordic Walking w trakcie występowania epizodu bólowego kręgosłupa?

Zależy jak bardzo boli i czy wiemy co jest powodem bólu? Przede wszystkim należy odpowiednio zdiagnozować problem np. podczas wizyty u fizjoterapeuty, który oceni postawę ciała, przeanalizuje nasz chód, ewentualnie zaleci wizytę u innego specjalisty lub badania obrazowe.

Jeśli ból jest silny, może świadczyć o istniejącym stanie zapalnym i wówczas należy najpierw ten stan wyleczyć. Jeśli cierpimy na przewlekłe bóle kręgosłupa wywołane zwyrodnieniami, chorobą degeneracyjną krążków międzykręgowych, zmianami pourazowymi, osteoporozą lub napięciami mięśniowymi, przeciążeniami określonych grup mięśniowych – marsz rekreacyjny może nam pomóc.

Co mam namyśli pisząc „marsz rekreacyjny”? Chodzi mi o marsz Nordic Walking prawidłową techniką ale tempem średnim, bez nadmiernego wydłużania kroku. Dłuższy krok powoduje pogłębienie naturalnej lordozy lędźwiowej kręgosłupa co z kolei może prowokować ból i ewentualny stan zapalny.

Należy również unikać marszu po twardym podłożu (chodniku, asfalcie, zamarzniętym gruncie). Szybki marsz z pochyleniem tułowia do przodu również obciążać będzie lędźwiowy odcinek kręgosłupa.

Spotkałam się z opinią, że powodem bólu mogą być słabe mięśnie np. mięśnie środka (core) oraz, że warto podczas marszu napinać mięśnie brzucha. Są to błędne twierdzenia. Osłabione mięśnie na pewno nie powodują bólu kręgosłupa, przynajmniej nie bezpośrednio. Za to zbyt napięte mięśnie jak najbardziej tak.

Najczęstszą przyczyną bólów kręgosłupa są przeciążenia mięśniowe. Powstają one na skutek długotrwałej pracy statycznej. Przykładowo, bóle odcinka lędźwiowego kręgosłupa mogą wystąpić po wielogodzinnym siedzeniu przy komputerze lub w samochodzie. Nieleczone prędzej czy później doprowadzą do zmian w strukturach tkanki mięśniowej oraz utraty funkcji kurczenia i rozkurczania się. Aby temu zapobiec, należy zadbać o prawidłowe funkcjonowanie mięśni. Równomierne rozłożenie sił mięśni zginaczy i mięśni prostowników jest bardzo ważne ponieważ, kiedy jedna z tych grup jest słabsza to druga przejmuje jej funkcje poprzez kompensację. Słabe mięśnie brzucha są przyczyną słabej stabilizacji, a to z kolei powoduje przeciążenia pleców. Żeby uniknąć tego problemu trzeba zadbać o dobrą stabilizację centralną oraz stretching (rozciąganie).

Nasze mięśnie core, czyli te odpowiedzialne za stabilizację głęboką to: przepona oddechowa, mięśnie dna miednicy, mięsień poprzeczny brzucha i mięśnie wielodzielne. Mięśnie te powinny być wydolne, czyli nie za słabe i nie za mocne. Najlepiej ćwiczyć je podczas treningu funkcjonalnego. Napinajmy je podczas: siedzenia, podnoszenia ciężarów i podczas ćwiczeń ale nigdy nie przez cały dzień ,i nie podczas marszu Nordic Walking! Wszystkie mięśnie core współpracują ze sobą na zasadzie korelacji. Jeśli mamy ciągle wciągnięty, napięty brzuch to:

  • mięsień poprzeczny brzucha jest ciągle napięty, co zaburza jego pracę i w konsekwencji wszystkich pozostałych mięśni środka,
  • wzrasta ciśnienie śródbrzuszne, co może powodować problemy z oddychaniem i osłabiać mięśnie dna miednicy,
  • napięty przez dłuższy czas mięsień będzie w konsekwencji osłabiony i przestanie spełniać swoją rolę.

Każdy z nas potrzebuje urozmaiconych form ruchu, które pozwalają na zrównoważony rozwój układu mięśniowego. Wydolny układ mięśniowy jest wsparciem dla układu szkieletowego za czym idzie między innymi, brak przeciążeń i powstawania zwyrodnień, stanów zapalnych, urazów. Jeśli ból już występuje to ważna jest diagnostyka i ćwiczenia na miarę swoich możliwości.

 

Źródło:

1. https://nordicwalkingpoland.pl/poradnik/badania-naukowe/analiza-wplywu-regularnego-treningu-nordic-walking-na-dolegliwosci-bolowe-odcinka-szyjnego-kregoslupa

2. https://nordicwalkingpoland.pl/poradnik/badania-naukowe/nordic-walking-czy-jest-odpowiedni-dla-osob-z-osteoporotycznym-zlamaniem-kregow

3. https://kobiecafizjoterapia.pl/kobiece-dolegliwosci/chodzenie-na-wciagnietym-brzuchu-dlaczego-to-nie-jest-dobry-pomysl/

4. https://panifizjotrener.pl/najgorsza-rada-dla-kobiety-wciagnij-brzuch-2/

5. https://neurologia-praktyczna.pl/a3276/Przepuklina-kregoslupa.html